UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Doszliśmy do przekonania, że najlepiej o celach naszego działania mówi tekst zamieszczony w pierwszym numerze GAZETY SŁAWIĘCICKIEJ w roku 1990. Mimo upływu czasu nie stracił on wcale na aktualności. Pisaliśmy wtedy tak:

 

Drodzy Przyjaciele Sławięcic!

Wola Opatrzności zrządziła, że miejscowość SŁAWIĘClCE stała się dla nas bardzo bliska. Dla jednych z racji urodzenia, inni poznali Sławięcice poprzez naukę w szkole średniej, jeszcze inni związali się z tą miejscowością od momentu, gdy tu zaczęli mieszkać. Dla bardzo wielu ludzi mieszkających za granicą Sławięcice zostaną już na zawsze małą kropką na mapie Polski, patrząc na jej południowo-zachodnie tereny.

Dla duchowego scalenia nas wszystkich i w porozumieniu z naszym Księdzem Proboszczem pragniemy powołać do istnienia TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ SŁAWIĘCIC.

Towarzystwo chce być szkołą jedności, chce być miejscem, gdzie będziemy uczyć się różnić. Wolność i godność Osoby ludzkiej, jej prawa do pełnego rozwoju osobowego i społecznego, jej prawo do własnej kultury i języka będą podstawą wszelkiego naszego działania.

Towarzystwo chce być pomostem między ludźmi, którzy przez związek ze Sławięcicami, dzisiaj rozsiani po całym świecie, pragną budować Nową Europę.

Sławięcice - nasza Mała Ojczyzna - mają być magnesem przyciągającym nas wszystkich.

Towarzystwo, jako propozycja praktycznej realizacji wspólnoty chrześcijańskiej, chce przede wszystkim roztaczać opiekę i organizować pomoc dla ludzi potrzebujących, mieszkających dziś w Sławięcicach i ze Sławięcicami związanych.

W porozumieniu z instytucjami szkolnymi chce troszczyć się o wychowanie i wykształcenie młodego pokolenia. Pragnie także brać czynny udział we wszystkich przejawach życia społecznego Ziemi Kozielskiej. Ambicją założycieli jest gromadzenie pamiątek związanych z przeszłością naszej pięknej, pełnej bogatej historii miejscowości.

Jesteśmy przekonani, że miejsce nad rzeką Kłodnicą i Kanałem Gliwickim zostało nam nie tylko podarowane, ale i zadane. Chcemy chronić tutejszą przyrodę i środowisko naturalne - będzie to jedno z podstawowych zadań naszego towarzystwa.

Członkiem naszego Towarzystwa może być każdy, bez względu na to, gdzie teraz pracuje lub mieszka, jakim językiem mówi, jakiej jest orientacji politycznej, niezależnie od tego, czy jest wierzącym czy też nie.

Nasze przyjacielskie ręce i serca wyciągamy do wszystkich, którzy w Sławięcicach mieszkają albo tu się urodzili, chodzili tu do szkoły lub tylko o Sławięcicach słyszeli.{…}

Pragniemy wydawać pismo "Nasza Gazeta". Przy pomocy tego periodyku pragniemy informować członków i zainteresowanych o wszystkim, co dotyczy Sławięcic i Sławięciczan.

Sławięcice, wrzesień 1990 r.

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ SŁAWIĘCIC

Asnyka 17
47-230 Kędzierzyn-Koźle
Tel.: +48 600 926 901
kontakt@naszeslawiecice.pl
KRS: 0000145116
REGON: 532378318
NIP: 749-19-31-354

SZYBKI KONTAKT